Haberler
Özenler Market Yeni Yatırımlarla Gelişimini Sürdürüyor
tag
Kurumsal

Özenler Market Yeni Yatırımlarla Gelişimini Sürdürüyor

Özenler Market Yönetim Kurulu Üyesi Rahmi Kartal ile Ondan Market'ten satın aldıkları yeni mağazayı ve sektördeki gelişmeleri konuştuk.
Ondan Market’in Kağıthane’de bulunan mağazasını satın alarak 9 şubeye ulaştınız. Bu süreçle ilgili bilgi verir misiniz?
Sizinle daha önceki sohbetlerimizde konuştuğumuz gibi markamızı Özenler olarak revize ederek tescilledikten ve bu değişim sürecinin gerektirdiği işlemleri bitirdikten sonra yeni yatırımlar gerçekleştirmeyle ilgili önümüzde bir engel de kalmadı ve bu çerçevede arayışlarımız vardı. Ancak İstanbul şartlarında gerekli finansman olsa dahi mağaza açmak için verimli bir yer bulmak artık kolay değil. Lokasyonun lojistik merkezimize uygun mesafede olması, satış alanının belli bir ölçekte olması, müşteriye sunabileceğimiz imkanlar anlamında gerekli şartları bize sağlaması gibi kriterlere dikkat ediyoruz. Son üç yılda birçok mekan incelememize rağmen kendi şartlarımıza uygun olan iki tanesinde karar kılarak 8 şubeye ulaşmıştık. Özellikle marka bilinirliğimizin olması ve gelişime çok açık bir bölge olması itibariyle Kağıthane bizim için öncelikli. Bu çerçevede konumu ve sunduğu şartlar itibariyle geçmişten itibaren çok beğendiğimiz bir mağaza olduğu için Kemal Bey ile daha önce de temaslarımız olmuştu. Ancak o zaman satmayı düşünmediğini belirtmişti. Sonrasında bu sene itibariyle tekrar böyle bir gündem oluşunca birlikte şartları değerlendirdik ve kısa süre içinde anlaştık. Hiçbir problem yaşamadığımız, bize son derece yardımcı oldukları, çok memnun kaldığımız bir devir süreci oldu. Toplamda 9'uncu mağazamız. 700 metrekare satış alanına sahip ve 15 kişilik yeni istihdamımız oldu. Kemal Parlak gerçekten saygı duyduğumuz ve sektörümüzün gelişiminde de büyük emekleri olan bir meslek büyüğümüz, bu vesileyle de kendisine tekrar teşekkür ederiz.
Özenler Market Yönetim Kurulu Üyesi Rahmi Kartal

Resmi açılışı ne zaman gerçekleştirmeyi düşünüyorsunuz?
Mağaza genel anlamda sorunsuz ve verimli olduğu için ilk etapta tabela değişikliği dışında bir değişim yapmadan çalışmaya başladık. Kendimize uygun bazı değişimler ve yenilemeler düşünüyoruz ancak bununla ilgili acele etmeyip ihtiyaçları doğru gözlemleyerek hareket edeceğiz. Bu açıdan yaz dönemi bizim için bir fırsat olacak. Yenilemeler bittiğinde sezona başlarken bir açılış töreni de gerçekleştirmeyi de düşünüyoruz.
Bu yılın ilk yarısını Özenler Market adına değerlendirir misiniz?
Geçtiğimiz yıl e-ticaret tarafına iş ortaklığı mantığıyla bir açılım yaptık ve son dönemde bu alandaki operasyonun verimli işletilmesiyle ilgili çalışmalara ağırlık verdik. Tabi pandemi süreci e-ticaret tarafındaki gelişimi hem hızlandırdı hem de o alanda hizmet sağlayıcı firmaların yerel marketlerle işbirliği anlamında yeni bir yapısal gelişimin önünü açtı. Geçmişte de bu yönde işbirlikleri vardı ancak işin ölçeğine oranla harcanan emek ve maliyeti göz önüne aldığımızda biz verimli bulmamıştık. Pandemi sonrasında ise geçmişe kıyasla önemli bir ölçek artışı var. Ayrıca hizmet sağlayıcı firmaların yerel marketlerle olan çalışma anlayışı da farklı bir noktaya geldi. Biz de bu şartlara istinaden başladık ve gelişime devam ediyoruz. Şu anda ciromuzun yüzde 10 kadarını e-ticaret kanadından gerçekleştiriyoruz.
Pandeminin bitmesiyle birlikte bundan sonrası için sektörle ilgili beklentileriniz ne yönde?
Elbette dünyada ve ülkemizde zor bir dönemi geride bıraktık. Özellikle çalışanlarımız anlamında sıkıntılı ve yoğun bir dönem yaşandı. Ancak tabi bu sürecin yerel marketlere finansal toparlanma ve e-ticaret açılımı gibi fırsatlar sunduğunu da göz ardı edemeyiz. Yeni dönemde yerel marketlerin bu fırsatları doğru kullanması gerekiyor. Ben bu konuda çok karamsar değilim. Yerel marketler pandemi öncesinde zaten çok uzun süredir sert rekabet koşullarında varlığını sürdürüyordu, dolayısıyla daralma olsa bile bizler adına bu alışık olmadığımız bir süreç olmayacak. Gerekli aksiyonları hızlı şekilde uygulayabilen, finansal süreçlerine dikkat eden ve fiziksel mağazacılığı e-ticaretle destekleyen yerellerin başarılı olacağını düşünüyorum. Özenler Market olarak amacımız mevcut tüm mağazalarımızda verimliliği korumak ve satın aldığımız bu son mağazada olduğu gibi aceleci olmadan uygun fırsatları bekleyerek kendi merkez bölgemizde büyümeyi sürdürmek olacak.

Anlaşmalı Kurumlar

Marketimizden alışveriş yapabileceğiniz anlaşmalı kurumlar aşağıdaki gibidir.

Başarılı Newsletter kaydı başarılı!
Başarısız Email adresi hatalı!
Close
m

Merkez Mah . Şehit Barboros Yalçın Sk. NO:2 Kağıthane/İstanbul 34406

X
>